ogrodzenia - konstrukcje stalowe - wiaty - szklarnie

  • pl
  • en
Facebook Twitter Facebook
Zbiorniki na wodę deszczową
07.07.2016

Zbiorniki na wodę deszczową

Zbiorniki na wodę deszczowe to wciąż nowy element wyposażenia instalacji wokół domu jednorodzinnego. Służą do magazynowania wody spływającej z dachu, która następnie może być wykorzystana  np: do podlewania ogrodu.

Jest to nie tylko sposób na ekologiczny dom ale także co niewielu wie, sposób na obniżenie kosztów jego utrzymania.

 

W Polsce jest bowiem opłata za odprowadzanie do miejskiej kanalizacji wód opadowych oraz roztopowych, która nazywa się potocznie podatkiem dachowym lub deszczowym. Wiele gmin już obecnie nalicza opłaty za odprowadzanie ścieków pochodzących z trwale utwardzonych powierzchni od: 2007 Koszalin. Mając zbiornik na deszczówkę możemy zgłosić go i nie będzie nam naliczana dodatkowa opłata od właściciela posesji.

Głównym jednak powodem instalacji zbiornika na deszczówkę, poza podatkowym, jest możliwość magazynowania wody niezależnie od pogody. W Polsce ze względu na zmiany klimatu, opady występują z różnym nasileniem i trudno z góry przewidzieć w jakich okresach wystąpi susza, a w jakich ulewy. Zbieranie wody deszczowej jest zatem ze wszech miar zalecane. Co ważne, magazynowana woda deszczowa zawiera przyjazne roślinom PH i ma dużo mniej żelaza niż woda ze studni bądź wodociągu.

Jak dobrać zbiornik na deszczówkę ? Miesięczna ilość opadów w Polsce w okresie maj - wrzesień, to średnio 60 litrom wody na metr kwadratowy, przy czym taki napływ może wystąpić jednorazowo przy intensywnej ulewie lub rozłoży się równomiernie na kilka dni w ciągu miesiąca. Przyjmując takie dane, ilość wody możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni ok. 200 m2 to ok. 12 m3. Jednak instalacja tak dużego zbiornika na deszczówkę to znaczny wydatek finansowy oraz zajęcie dużego powierzchni działki więci dlatego z reguły nie instaluje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że intensywne opady mogą występować sporadycznie. Ilość wody zużywanej do podlewania np. trawnika powinna jednorazowo wynosić 10-20 litrów na m2, czyli ze zbiornika można będzie nawodnić jednym podlewaniem ok. 200-300 m2.

Zbiorniki na wodę deszczową ECO wykonane są są z polietylenu wysokiej gęstości i posiadają zatapialną pompę plywakową dzięki czemu urządzenie jest gotowym do działania.W zbiorniki mamy też sito filtrujące zapobiegające przedostaniu się nieczystości do zbiornika. Pojemności zbiornika to 2000, 3800, 6800 i 9800 litrów.

 

Podsumowując, zbiorniki na deszczówkę to nowa propozycja na rynku, która będzie zdobywała coraz większą popularność. Powodów, że tak się stanie jest parę: podatkowe oraz pogodowe. Gorące suche lata powodują obniżenie poziomu wód gruntowych i powoduje wysychanie cieków wodnych. Zbiornik na deszczówkę daje pełną niezależność włascicielowi posesji, nie wspominając o ekologii, gdyż woda deszczowa jest zdecydowanie bardziej przyjazna roślinom. Mając zbiornik na wodę deszczową stajemy się autonomicznym samowystarczalnym eko posiadaczem domu. Zbiorniki na wodę deszczową to dobre rozwiązanie też dla domów wielorodzinnych, hoteli, pensjonatów, które maja problem z drenażem wody po opadach. Wstawienie zbiornika na deszczówkę może rozwiązać problem drenażu wody po intensywnych opadach deszczu, szczególnie tam gdzie jest problem z jej odprowadzeniem ze względu na rodzaj podłoża.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij