ogrodzenia - konstrukcje stalowe - wiaty - szklarnie

  • pl
  • en
Facebook Twitter Facebook
Sposoby nawadniania pól i ogrodów.
06.06.2016

Sposoby nawadniania pól i ogrodów.

Sposoby nawadniania pól i ogrodów.

Rośliny nie potrafią żyć bez wody. Bez względu na teren, na jakim rośną, muszą być regularnie podlewane. Patrząc na warunki atmosferyczne, jakie sezonowo panują w naszym kraju, istnieje konieczność ich nawadniania. Niestety, częste susze i zbyt skąpe opady deszczu nie pozwalają na to, by prawidłowe podlewanie mogło odbywać się jedynie poprzez proces naturalny.
Istnieje co najmniej kilka sposobów nawadniania roślin. Wiele zależy od ich rodzaju, ale też terenu i powierzchni, na jakim zostały posadzone. Ręczne podlewanie, na przykład przy pomocy konewki sprawdzi się, ale tylko w przydomowym, niewielkim ogrodzie. Chyba nikt nie wyobraża sobie nawadniać w tenże sposób rozległych pól uprawnych.


Częstotliwość podlewania
Zależy nie tylko od występowania opadów atmosferycznych, ale również naturalnych właściwości gleby, na której rosną rośliny. Uniwersalna jest ziemia świeża, wilgotna. Należy ją podlewać od razu wtedy, gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość nie większą niż 1 centymetr. Pamiętajmy przy tym, że znacznie częstszego podlewania (w sezonie letnim nawet codziennie) wymagają rośliny młode, kwitnące oraz te, które zostały posadzone na terenach stale nasłonecznianych. Dla porównania, można przytoczyć jeszcze charakterystykę roślin skalnych, które wytrzymują bez nawadniania przez długi okres czasu. Takie, należy podlewać dopiero wtedy, gdy gleba wyschła na głębokość około 2 centymetrów.
Częstotliwość podlewania będzie też różna, kiedy weźmiemy pod uwagę rodzaj gleby. Tą żyzną należy nawadniać obficie, ale nie tak często. Ziemię gliniastą zaś podlewajmy w kilku etapach, bowiem nadmiar wody może zniszczyć rośliny. Gleba piaszczysta wymaga natomiast dużo większej ilości wody dostarczanej jednorazowo, bowiem ta wsiąka z głębokie warstwy jej struktur.
Warto jeszcze dodać, iż najlepszą porą na podlewanie roślin jest wczesny ranek lub wieczór, chociaż i w tym przypadku wiele zależy od indywidualnych potrzeb terenów zielonych oraz panujących warunków atmosferycznych.


Jaką wodą podlewać rośliny?
Jeszcze do niedawna sądzono, że idealnie nadaje się ciepła, zebrana w zbiorniku deszczówka. Był to nie tylko skuteczny, ale i najtańszy sposób gromadzenia środków nawadniania. Niestety, deszczówka nie zawsze wystarczy, by nawodnić nią rozległe obszary ogrodów czy pól. Właśnie, dlatego znacznie częściej wykorzystuje się dzisiaj profesjonalne systemy nawadniające, w których stosuje się wodę z przydomowej instalacji wodociągowej. Ta nadaje się zarówno do nawadniania kropelkowego jak i zraszaczy. Co więcej, systemy nawadniające pozwalają nie tylko na podlewanie zieleni, ale również rozprowadzanie specjalnych nawozów – dzięki temu praca ogrodników i rolników jest znacznie bardziej sprawna.
Najpopularniejsze metody nawaniania terenów zielonych
Jeśli posadziliśmy rośliny na niewielkim, przydomowym terenie to idealnie sprawdzi się tradycyjna konewka bądź wąż ogrodowy z dyszą, która odpowiednio rozprowadza wodę.
Te nowoczesne posiadają różne końcówki, dzięki czemu ogrodnik może ustawić odpowiedni dla danego typu roślin strumień – punktowy, kropelkowy czy mgiełkę, popularne są też zraszacze, którymi nawadnia się nie tylko glebę, ale również liście, bez obawy o ich uszkodzenie. 

Ogrodnicy czy rolnicy, którzy muszą pielęgnować duże powierzchnie upraw, decydują się coraz częściej na systemy nawadniające, które działają automatycznie, zgodnie z ustawionymi parametrami. To instalacja nawadniająca, ze zraszaczami oraz przewodami, które doprowadzają wodę z ujścia. Systemy tego typu wykorzystuje się najczęściej w celu podlewania pól uprawnych, rozległych ogrodów czy hodowli szklarniowej. Powszechne jest również nawadnianie trawnika właśnie tym sposobem.
Docenia się przede wszystkim automatykę tychże systemów.
Po ustawieniu odpowiednich parametrów, odbywać się może zraszanie, podlewanie punktowe czy nawadnianie kropelkowe. Co więcej, system włącza się o konkretnej godzinie, według indywidualnych preferencji. Ciekawostką jest przy tym fakt, iż wykorzystywanie profesjonalnych systemów nawadniających prowadzi do znacznie mniejszego zużycia wody. Wylicza się, iż są to nawet 50% oszczędności, porównując z tradycyjnym podlewaniem zieleni wężem ogrodowym czy przenośnym zraszaczem.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij