Konstrukcje drewniane lekkie - produkcja i prefabrykacja
Prefabrykowane konstrukcje drewniane to ekologia i oszczędność czasu
Konstrukcje stalowe były jednym z najbardziej popularnych rodzajów budowli szkieletowych, wykorzystywanych do budowy hal, magazynów i innych budynków kubaturowych. Obecnie stal mocno drożeje a ślad węglowy, który zostawia po sobie stal powoduje, że cała Unia Europejska będzie ograniczać stosowanie takich rodzajów konstrukcji. Ich alternatywą mogą być konstrukcje drewniane, nie dość że lżejsze to bardziej ekologiczne a oszczędność czasu przy ich stawianiu jest podobna jak w przypadku ich stalowych zamienników.
Czym się różni konstrukcja stalowa od drewnianej pod względem ekologii ?
Tak jak pisaliśmy wcześniej, zasadniczą różnicą jest ślad węglowy - czyli całkowita suma gazów cieplarnianych, które emitowane są przy produkcji danego rodzaju wyrobu. Nie trzeba nikogo przekonywać, że w przypadku stali, która powstaje w energochłonnych hutach i procesach odlewniczych ten ślad jest znacznie większy niż w przypadku obróbki drewna konstrukcyjnego.
Nie dziwi zatem fakt, że systematycznie w budynkach kubaturowych, halach, biurach, magazynach jeśli to możliwe stosuje się prefabrykowane lekkie konstrukcje drewniane zamiast stalowych. Produkowane w 100 % w Polsce, konstrukcje z drewna są bardzo solidne a ich parametry wytrzymałościowe nie różnią się od konstrukcji stalowych.
Dlaczego budownictwo drewniane szkieletowe jest tak popularne ?
Budownictwo szkieletowe z drewna jest popularne ze względu na łatwość obróbki, transportu i szybkość dostaw. Do obróbki drewna mogą być stosowane tańsze technologie umożliwiające jego pełną prefabrykację. Dlatego główne zalety budynków szkieletowych to:
- Lekka konstrukcja ścian – wymagająca lżejszych fundamentów
- Przy budowaniu konstrukcji szkieletowej nie używamy technologii mokrych – nie mam schnięcia itp. jak w przypadku budynków murowanych. Umożliwia to stawianie konstrukcji z drewna praktycznie przez cały rok
- Doskonała izolacja termiczna budynku wraz jego„ oddychaniem” - budynki drewniane łatwiej się wentyluje i trudniej osadza się w nich grzyb niż w murowanych
- Mniejsze wymagania co do ogrzewania niż budowli murowanych
Takie budynki przemysłowe, hale czy domy szkieletowe z drewna już od dawna budowane są w Skandynawii, USA, Kandzie. Co ciekawe, w strefach klimatycznych znacznie trudniejszych niż Polska co zamyka niedowiarkom drogę to wątpliwości rodzaju:
- Czy technologie szkieletowe poradzą sobie na silnym mrozie ?
- Czy izolacja budynku szkieletowego da radę w ostrą zimę ?
- Co z trwałością domów szkieletowych
Nadmienić wystarczy, że w Ameryce Północnej powstają całe bloki wielorodzinne w technologii lekkiej szkieletowej bez żadnych wątpliwości o solidność i wytrzymałość konstrukcji drewnianych.