ogrodzenia - konstrukcje stalowe - wiaty - szklarnie

  • pl
  • en
Facebook Twitter Facebook
Kominek z płaszczem wodnym na drewno
  • Kominek z płaszczem wodnym na drewno
  • Kominek z płaszczem wodnym CWD
  • Kominek nadmuchowy na pelet
04.07.2016

Konserwacja i eksploatacja kominka z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym, tzw termokominki , są popularnym źródłem ciepła w Polsce. Od lat promowana jest tzw kotłownia hybrydowa, czy ogrzewanie hybrydowe, które daje właścicielowi domu niezależność grzewczą. Projektuje się i montuje dwa lub trzy źródła ciepła, które używają różnych paliw np: pelety czy drewno, gaz lub olej oraz elektryczność jak pompy ciepła. Kompletując pare źródeł ciepła w jednym budynku, użytkownicy często decydują się na źrodła ciepła o tym samym paliwie, celem oszczędności miejsca na składowanie opału. Przykładem może być np: kominek z płaszczem wodnym na drewno i kocioł c.o zgazowujący drewno lub kominki peletowe połączone z kotłami c.o opalanymi pelletem.

Skupiając się na kominku z płaszczem wodnym, warto poruszyć parę kwestii związanych z jego eksploatacją. Czytając opinie użytkowników oraz wpisy na forach internetowych, nie zawsze są one pozytywne. Czasami wręcz nabywcy kominków z płaszczem wodnym odradzają innym użytkownikom ich zakup ze względu na posiadanie „ kotłowni do pokoju” . Sam też znam użytkowników, którzy po pierwszym rozpaleniu termokominka już go więcej nie używali, gdy okazało się że okopcili sobie nowy dom.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem użytkowania kominka z płaszczem wodnym na pelet bądź drewno ?

Jak pisałem wcześniej, aspekt właściwego użytkowania kominka ma wpływ na to, czy będziemy szczęśliwym jego użytkownikiem, który poleca go innym bądź niezadowolnym, który po zainwestowaniu niemałych pieniędzy w kominek, traktować będzie go jak dodatkowy mebel w pokoju.

1. Paliwo

Wybór paliwa a w zasadzie jego jakości to jedna z podstawowych spraw związanych z eksploatacją kominka. Paliwo musi być suche, odpowiedniej kaloryczności - niby każdy to wie tylko praktyka pokazuje co innego. Dlatego tak naprawdę rozpoczęcie zakupu kominka powinno być poprzedzone rok wcześniej zakupem drewna. Dostępne bowiem drewno w sprzedaży nie zawsze jest odpowiednio suche. Warto poprosić sprzedawcę aby miernikiem wilgotności drewna sprawdził wyrywkowo zakupioną partę paliwa. Powinno mieć ono maz 20 % lub mniej, im bardziej suche drewno = tym mniej dymu i sadzy po jego rozpaleniu . Tak naprawdę 2 letnie sezonowanie drewna powoduje usunięcie z jego zwartości garbników, lotnych składników żywicy i terpentyny.  Sprawa jakości paliwa w przypadku kominków na pelety ma się dużo lepiej i bardziej stabilnie bo pelet jest z definicji paliwem przetworzonym wysuszonym. Niestety, też ma różną jakość - widać to to też przy spalaniu szczególnie po szybie kominkowej, która przy dobrym pelecie da się oczyścić szmatką , przy słabym trzeba ją myć detergentami.

2. Komin

Tu znowu właściciele kominków peletowych mają lepiej, bo wymagania co do komina przy spalaniu pelletu są dużo niższe niż w przypadku drewna. Aby się nie dymiło przy rozpalaniu w kominku oraz jego użytkowaniu, kominek musi być zamontowany do komina o właściwym przekroju, który zapewnia stały dobry ciąg kominowy. Najczęstszym błędem w przypadku kominków z płaszczem wodnym jest ich instalacja do przewodu powietrznego z wentylacji grawitacyjnej pomieszczenia. To olbrzymi błąd,który powoduje potem dużo problemów z wydymianiem się spalin do pomieszczenia. Nigdy bowiem taki zaadoptowany przewód wentylacji nie spełni zadań prawdziwego komina. W przypadku, gdy klient zdecydował się jednak na taki montaż kominka to zalecamy instalację zewnętrznego wentylatora wyciągowego, który poprawi i ustabilizuje podciśnienie kominowe.

3. Powietrze 

Do spalania drewna czy peletu potrzebne jest powietrze. Prosta zasada fizyki wydaję się banalna, ale olbrzymia cześć pomieszczeń w których zamontowane są kominki nie posiada wentylacji. Co gorsza nowoczesne budownictwo to hermetyczne okna i ściany, co dodatkowo uniemożliwia w przypadku braku wentylacji osiągnięcie jakichkolwiek parametrów napowietrzenia naszego urządzenia grzewczego. Brak odpowiedniej ilości tlenu to silne wydymianie się  z kominka podczas rozruchu i eksploatacji, wytwarzanie się kondensacji w kominku ( skrócenie jego żywotności ), intensywne brudzenie się szyby czołowej oraz silny „ zapach sadzy „ w pomieszczeniu = kominek staje wówczas uciążliwym i praktycznie nie możliwa jest jego normalna eksploatacja. Braku wentylacji nawiewnej / wywiewnej nie da się ominąć, bez niech nie będziemy mogli użytkować kominka i lepiej go po prostu nie instalować. Wszystkie kominki firmy Cichewicz posiadają dolot zewnętrzny powietrza, który można zamontować w dowolnym miejscu, więc nawet w pomieszczeniu gdzie nie ma sprawnej wentylacji możemy mieć prawidłowo zainstalowany kominek.

4. Dymienie się z kominka

Pierwszy rozruch kominka to duże wydarzenie ale zarazem pewien proces, do którego się lepiej przygotować. Najlepiej kupić do tego brykiet kominkowy, który jest bardziej stabilnym paliwem niż drewno, mniej kopci i jest suchy. Trzeba pamiętać, że podczas rozpalenia, gdzie mamy zimny schłodzony przewód spalinowy będzie zawsze się bardziej dymiło, dlatego lepiej jest wygrzać komin, wkładając przez otwór rewizyjny kawałek nasączonej szmaty. Odpowietrzy to nam komin i zmniejszy radykalnie wydymianie się z kominka podczas rozruchu. 

Aby unikać dymienia się z kominka, trzeba pamietać o jednej regule - kominki z płaszczem wodnym najlepiej pracują w użytkowaniu ciągłym, cyklicznym czyli stale dokładamy paliwo do kotła, nie pozwalając schłodzeniu się kominka, czynnika grzewczego oraz komina. Zawsze rozruch urządzenia schłodzonego będzie utrudniony. Dlatego warto jest kupować kominki z dużą ilością ceramiki, która powoduje utrzymywanie się wyższej temperatury w komorze kominka. Zapobiega ona też szybkiemu schłodzeniu urządzenia, utrzymuje dłużej żar w palenisku.

Cztery aspekty wymienione powyżej, to syntetyczne skrócone spojrzenie na eksploatację kominków. Należy pamietać, że nie koniecznie piękny wygląd kominka idzie w parze z jego funkcjonalnością , a ta powinna być najważniejszym czynnikiem przy zakupie. Od niej, poza bezpieczeństwem będzie zależał komfort eksploatacji państwa kominka.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij