ogrodzenia - konstrukcje stalowe - wiaty - szklarnie

  • pl
  • en
Facebook Twitter Facebook
Jak chronić samochód przed deszczem
06.05.2016

Jak chronić samochód przed deszczem

Jak warunki atmosferyczne wpływają na stan auta?

Tak naprawdę, niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z faktu, iż auto należy zabezpieczać przed promieniami słonecznymi a przede wszystkim działaniem emitowanych UV. Okazuje się, że wystarczy tylko na kilka godzin pozostawić samochód w pełnym słońcu, by lakier uległ trwałej korozji. Pod wpływem silnych promieni, ten nagrzewa się powodując powstawanie matowych plam, fałd czy wklęśnięć. Według ekspertów, granicą wskaźnika temperatury, do wysokości jakiej lakier auta nie ulegnie zniszczeniu to jedynie 50-60 stopni. Równie niekorzystny wpływ na lakier ma również mróz – do uszkodzeń dochodzi na skutek jego kurczenia.
Negatywnie wpływa również deszcz oraz grad – uderzanie kolejnych kropel może powodować mikropęknięcia; kwaśny deszcz pozostawia również trudne do usunięcia smugi. Kolejny czynnik to śnieg, który nie tylko wywołuje rdzę na lakierze, ale przysparza także ogrom pracy właścicielowi pojazdu. Destrukcyjny może jest też wiatr bowiem niejednokrotnie przenosi on ziarenka piasku, żwir i inne zanieczyszczenia, które mogą rysować lakier.

Jak ochronić lakier samochodu?

Każdy kierowca powinien zdać sobie sprawę, iż powłoka lakiernicza nie stanowi jedynie dekoracyjnego elementu auta. To przede wszystkim ochrona karoserii, która bez właściwej pielęgnacji może ulec natychmiastowej korozji. Lakier ma ją chronić przed zarysowaniami, odbarwieniami, zmatowieniem oraz działaniem czynników atmosferycznych.
Na karoserię nakładane są cztery warstwy lakieru natomiast dopiero ta ostatnia pełni funkcję zabezpieczającą i nadającą połysk. Choć jest najgrubsza i najbardziej odporna to bez właściwej pielęgnacji szybko ulega zniszczeniu.
Podstawą jest regularne mycie auta (nigdy w myjni automatycznej, która może porysować lakier), jego woskowanie oraz polerowanie. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na skład stosowanych środków, które nakłada się na karoserię bowiem większość z tych chemicznych będzie źle reagować na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim kwaśnego deszczu oraz promieni słońca.
Tak naprawdę, jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest parkowanie pojazdu tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Zgodnie ze statystykami, to nie jazda samochodem ani inni uczestnicy ruchu drogowego, ale właśnie warunki pogodowe i inne czynniki naturalne (ptasie odchody, sól na drogach, liście drzew, pyłki roślin) mają najgorszy wpływ na wygląd auta. Bez garażu czy wiaty samochodowej niezwykle trudno jest zachować je w pierwotnym stanie, w długim okresie czasu.

Gdzie bezpiecznie przechowywać pojazd?

Niestety, nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem stanowiska na parkingu podziemnym czy murowanego garażu, wybudowanego wraz z domem jednorodzinnym. Właśnie dlatego część właścicieli aut nabywa pokrowce na pojazdy - trzeba przyznać, że nie jest to zły wybór natomiast może być mało praktyczny w pewnych warunkach. Komfort kierowców jest niewielki szczególnie zimą czy podczas obfitych opadów deszczu.
Dużo lepszym rozwiązaniem są wiaty garażowe, których postawienie kosztuje średnio tylko 1/4 wartości tradycyjnego, murowanego garażu. Ciekawostką jest również fakt, iż do postawienia aluminiowej wiaty garażowej nie jest wymagane żadne pozwolenie na budowę, właściciel samochodu musi zaś posiadać niewielką powierzchnię działki, na jakiej zostanie przeprowadzony jej montaż.
Jedno jest pewne, zadaszone pomieszczenia, w jakich mogą być przechowywane pojazdy podczas ich nieużytkowania dają całkowitą ochronę przed negatywnymi warunkami pogodowymi. Koniecznym staje się jednak korzystanie tylko z takich obiektów, które cieszą się najlepszą jakością wykonania. W innym przypadku, korozja karoserii samochodu może wystąpić poprzez panującą wewnątrz wilgoć, zbyt niską bądź nazbyt wysoką temperaturę powietrza.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij